خدمت بیشتر به مردم با روحیۀ جهادی، برنامه اعضای شورای ششم

در جلسه انتخابات هیئت رییسه شورا مطرح شد:

خدمت بیشتر به مردم با روحیۀ جهادی، برنامه اعضای شورای ششم

انتخابات هیئت رییسۀ دورۀ ششم شورای اسلامی شهر کرمان در آستانۀ سال دوم فعالیت این دوره با حضور کلیۀ اعضای شورا و نمایندۀ فرمانداری در صحن علنی شورا برگزار شد و هیئت رییسۀ جدید انتخاب شدند.

 

به گزارش کرمان‌آنلاین، وفا خیراندیش، معاون توسعه امور عمرانی فرمانداری و رئیس هیئت بازرسی انتخابات شهرستان کرمان در ابتدای این جلسه بیان کرد: استفاده از تجربیات کسانی که سابقۀ ریاست داشته‌اند، جلوی تکرار اشتباهات را می‌گیرد و می‌تواند به رشد و توسعۀ هر ارگان و نهادی کمک کند.

سپس، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا با اشاره به اینکه در شورای ششم، تقریباً یک ماه قبل از شروع رسمی شورا، جلسات منتخبان شورا شروع شد و هیچ کوتاهی ندیدم، افزود: آنچه امروز ملاک است، کارنامۀ یک‌سالۀ شوراست؛ آقای نادری دلسوزانه زحمت کشیدند، اما باید ببینیم آیا در این یک سال وظایف خود را درست انجام داده‌ایم و به اهدافی که داشتیم رسیده‌ایم؟

منصور ایرانمنش خاطرنشان کرد: ما در شهری هستیم که ذائقه‌های متفاوتی وجود دارد، باید ببینیم که آیا توانسته‌ایم توقعات مردم را برآورده کنیم؟ ما سعی خود را کرده‌ایم و اگر کوتاهی‌ای بوده باید جبران شود.

وی با تأکید بر اینکه هیچ نفعی به‌جز رضایت خدا را نباید در نظر بگیریم، افزود: برای یک سال آینده باید افراد شایسته‌تر و کسانی که امتحان پس داده‌اند و موفقیت‌هایی در زمینه‌های مختلف داشته‌اند را انتخاب کنیم.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا تصریح کرد: ریاست شورا غیر از مسئولیت بیشتر، هیچ مزیتی ندارد؛ در حق جلسات و حق رأی، همه برابر هستند و فقط رییس باید وقت بیشتری بگذارد و مسئولیت بیشتری را قبول کند.

ایرانمنش، ضمن تشکر از هیئت رییسۀ سال نخست شورا و با اشاره به اینکه در طول یک سال اخیر زحمت زیادی برای شورا کشیدند، بیان کرد: امیدوارم خدا کمک کند بتوانیم در ادامۀ این دوره، شهر را بهتر از این که هست اداره کنیم، واقعاً وضعیت مطلوب نیست نه برای مردم، نه خود ما.

سپس، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا بیان کرد: خدا را شکر می‌کنم که یک سال در کنار دوستانی بودم که دغدغۀ مردم، خدمت و احیای ارزش‌ها را داشتند؛ ما با نگاه و رویکرد جدیدی تلاش کردیم و موفقیت‌هایی هم داشتیم که امیدواریم مقبول خداوند باشند.

حسین چناریان، با اشاره به رویکرد اعضای شورا ازجمله شفاف‌سازی، توجه به مناطق محروم و ایجاد عدالت و انصاف، یادآور شد: برنامۀ شورا خدمت بیشتر به مردم با روحیۀ جهادی بوده، انتظارات مردم بیشتر است؛ دورۀ سختی است، مردم تحت فشارهای زیادی قرار دارند و امروز خدمتی بالاتر از جلب رضایت شهروندان نیست.

وی بیان کرد: یکی از بهترین سازمان‌هایی که امکان خدمت به مردم را دارد، شهرداری است و شورا وظیفۀ سیاست‌گذاری، راهبری، نظارت و حمایت از شهرداری را دارد و ما هم فقط برای همین هدف آمده‌ایم.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته، هدف ما کسب رضایت خدا و خلق بوده، در اجرای برنامه‌ها و اهداف تا حدی موفق بوده‌ایم و بعضی اهداف محقق نشده است.

چناریان افزود: در یک‌سالگی شورا نیامده‌ایم از موفقیت‌ها بگوییم، بلکه باید تصمیمی بگیریم که منجر به حرکت، تحول، شکوفایی و خدمت‌گزاری بهتر شود.

وی ادامه داد: باید بستری فراهم شود که به دور از بسیاری دغدغه‌ها، در فضای انصاف، عدالت و انسجام فعالیت کنیم که منجر به خدمت بیشتر شود‌ و امیدواریم از کسانی نباشیم که جمعی را که برای خدمت آمده‌اند، از یک تصمیم درست برای مردم دور کنیم.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا تصریح کرد: در کنار همۀ موفقیت‌ها، خیراندیشی‌ها و رویکردهای ارزشی شورا، احساس می‌کنم دو موضوع در عملکرد یک سالۀ ما باعث نتیجۀ بهتر نشد، اولین نکته، نبود انسجام و یکپارچگی گسترده در مجموعۀ شورا بود که درنهایت باید منجر به تعامل با شهرداری شود.

چناریان افزود: نکتۀ دیگر اینکه در ایجاد تحرک، همبستگی، تحرک و انسجام درون شهرداری موفق نبوده‌ایم و امروز بخش بزرگی از بدنۀ شهرداری به این تحلیل رسیده‌اند که ارتباط لازمی که از شورا می‌توانست به شهرداری منتقل شود و منجر به تحرک و حمایت و در نهایت خدمت‌گزاری بیشتر شود، دچار اشکال است.

وی یادآور شد: بخشی از دلیل این مسئله، شاید ناشی از مسایل مدیریتی بوده که با تغییرات رویکردی و مدیریتی می‌توانیم شرایطی را فراهم کنیم که این دو اشکال برطرف شده و تحول در شهرداری را هم در پی داشته باشد.

سپس، نایب‌رییس شورا بیان کرد: تمام اعضای شورا از لحظۀ اول کنار هم بودند و دلسوزانه کار کردند؛ ما نخواستیم خودمان را ببینیم و مطرح کنیم.

محمود بابایی، با اشاره به اینکه اقدامات شورا از ابتدا علمی و منطقی بود، خاطرنشان کرد: همان ابتدای شروع به کار شورا، شعارها و وعده‌های انتخاباتی را احصا کردیم و ۱۶ اولویت را سرلوحۀ خود قرار دادیم.

وی ادامه داد: برای انتخاب شهردار، فراخوان رسمی زدیم و از مردم و کارشناسان خواستیم پیشنهادهای خود را مطرح کنند و یک سازِکار کاملاً علمی برای انتخاب شهردار ایجاد کردیم و نهایتاً شهردار با برگزاری جلسات متعدد انتخاب شد.

نایب‌رییس شورا خاطرنشان کرد: در تصویب بودجه هم خیلی وقت گذاشته شد و از نظرات کارشناسان بسیاری استفاده کردیم و درنهایت بودجۀ قابل دفاعی تصویب شد که اگر کارشناسان، تبصره‌های بودجۀ ۱۴۰۱ را با سال‌های قبل مقایسه کنند متوجه تفاوت و تلاش شورا می‌شوند.

سپس، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی و سخنگوی شورا بیان کرد: در یک سال گذشته بنا به دلایل مختلفی، سیاست‌گذاری شورای شهر بر این بود که در برخی حوزه‌ها و حواشی وارد نشویم تا از اصل اهداف و برنامه‌های خود جدا نشویم.

محمدرضا کمساری، با بیان اینکه در برخی از این مباحث در حق اعضای شورا اجحاف شد، تصریح کرد: وقتی شورای ششم انتخاب شد، نگاه‌ها به این صورت بود که جمعی از یک جریان مشخص، کرسی شورا را کسب کرده‌اند و یک‌سری اقدامات مشخص سیاسی رقم خواهد خورد.

وی افزود: برخلاف تصوراتی که بود، از همان روز اول سعی کردیم به رأی مردم خیانت نکنیم و احترام به اکثریت آرا حاکم بوده و منافع خود را بر حق مردم ترجیح ندادیم.

رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورا با بیان اینکه در یک سال گذشته مواردی را از آقای نادری دیدم که در زندگی خودم الگو قرار می‌دهم، تصریح کرد: جناب آقای نادری در برخی مواردی که موضوعی برایشان مسجل شده، نمی‌توانند از خواست خود کوتاه بیایند در حالی که شاید در برخی موضعات نیاز باشد همراهی با جمع صورت بگیرد.

کمساری با بیان اینکه آنچه درون شورا از مشی و منش آقای نادری می‌بینیم در بیرون این‌گونه منعکس نشده است، افزود: شاید نیاز باشد برخی تغییرات اتفاق بیفتد که مردم ببینند آنچه تاکنون عمل شده بر مبنای قانون بوده و ربطی به اشخاص ندارد.

وی بیان کرد: همۀ ما ۱۱ نفر آرمان‌های مشترکی داریم، اما فکر می‌کنم برای اینکه جامعه را با خود همراه‌تر کنیم باید تغییراتی صورت بگیرد.

در ادامۀ این جلسه، علیرضا نادری، رییس شورا در پاسخ به مباحث مطرح‌شده، توضیحاتی ارائه کرد.

وی بیان کرد: درخصوص موضوع عدم انسجام درون شورا که اشاره شد، باید به این نکته اشاره کنم که در سازمان‌ها دو مدل الگوی مدیریت مکانیستیکی و ارگانیکی داریم که در الگوی مکانیستیکی، حالت فرماندهی و فرمان‌پذیری وجود دارد، اما در الگوی ارگانیکی مانند سیستم شورا همه حق رأی دارند و اگر اینگونه نباشد، اشتباه است و در این الگو، هر کسی در هر مسئله‌ای، سلیقه و نظر خود را مطرح می‌کند اما درنهایت تصمیم جمعی گرفته می‌شود.

نادری افزود: رییس شورا فرمانده نیست که بتواند آن انسجام مدنظر را به وجود آورد و ماهیت سازمان ارگانیکی، این است که هر کسی حرف خود را می‌زند و کار خود را می‌کند.

وی با بیان اینکه در مورد ارتباط با شهرداری، همیشه گفته‌ام خروجی شورا باید یک تصمیم باشد که همه به آن عمل کنند، تصریح کرد: در این زمینه بعضاً تک‌تک با اطراف صحبت کردند و به شهرداری توصیه‌هایی کردند، اما بنده به هیچ عنوان لابی‌گری نکردم و به‌جز حضور در جلسات، به شهرداری نرفتم که بخواهم عقاید و نظر خودم را به کسی تحمیل کرده یا توصیه‌ای کنم.

رییس شورا خاطرنشان کرد: اینکه من از برخی مسایل کوتاه نمی‌آیم به این دلیل است که همواره این گفتۀ امام خمینی(ره) را نصب‌العین خود قرار داده‌ام که «عمل بر خلاف قانون جمهوری اسلامی حرام است.» من هرگز خلاف قانون عمل نکرده و نمی‌کنم.

نادری تصریح کرد: فراوان شنیده‌ام که گفته‌اند فلانی آدم خشک و انعطاف‌ناپذیری است؛‌ بله من در برابر قانون جمهوری اسلامی انعطاف‌ناپذیرم؛ من آنچه درست می‌دانم را بیان می‌کنم، اما درنهایت به قانون که می‌گوید در شورا نظر اکثریت لازم‌الاجراست، احترام می‌گذارم و عمل می‌کنم.

وی بیان کرد: در مورد فضا و جو بیرون شورا هم ما نباید نگاه کنیم چه فضایی در بیرون نسبت به ما وجود دارد، ما باید راه خود را درست برویم، اما اگر خطایی از من سر زده، از مردم عذرخواهی می‌کنم.

نادری افزود: من مانند روز اول شورا که بنا به درخواست سایر اعضا کاندیدا شدم، خودم داوطلب نمی‌شوم و اگر مسئولیتی بر عهدۀ من گذاشته نشد، خدا را شکر می‌کنم که زیر بار این مسئولیت سنگین و خطیر قرار ندارم.

سپس، چناریان، در پاسخ به صحبت‌های نادری، بیان کرد: در سازمان‌های ارگانیک هم چارچوبی گذاشته‌اند و رییس هم نقشی دارد؛ همانطور که شورا نیز اهداف و منافعی دارد و نقش‌آفرینی رییس شورا برای انسجام و ارتباط شورا با سایر ارگان‌ها جهت حفظ منافع شهر و مردم لازم است؛ هرچند تکرار می‌کنم در زمینۀ ویژگی‌های شخصی، شما همیشه الگو بوده‌اید.

وی ادامه داد: در ارتباط با تعامل بیرون هم اگر من احساس کنم روحیاتی دارم که به منافع سازمان آسیب می‌زند و نمی‌تواند منافع جمعی را تأمین کند، باید تصمیم دیگری بگیرم.

سپس، سیدمحمدصادق تقوی، منشی شورا بیان کرد: اگر موفقیتی بوده، برای همه است و اگر شکستی بوده، همه در آن دخیل هستیم و امیدوارم تصمیمی که امروز می‌گیریم، موجب شود به نحو بهتر و تخصصی‌تر و به نفع شهر و شهروندان عمل کنیم.

سپس، خیراندیش، معاون توسعه امور عمرانی فرمانداری و رئیس هیئت بازرسی انتخابات شهرستان کرمان بیان کرد: امیدوارم در ادامۀ این دورۀ شورا به گونه‌ای عمل شود که شاهد رشد و توسعۀ شهر و کاهش نارضایتی مردم باشیم و من در این جلسه درس بزرگی گرفتم از اینکه دیدم همۀ اعضا خالصانه صحبت کردند و دغدغۀ خدمت داشتند.

لازم به ذکر است، در انتهای این جلسه، رأی‌گیری انجام شد؛ حسین چناریان و علیرضا نادری برای کرسی ریاست شورا کاندیدا شدند که درنهایت علیرضا نادری با شش رأی برای دومین بار به ریاست شورا انتخاب شد.

همچنین برای کرسی نایب‌رییسی شورا، محمدرضا کمساری و سید محمدصادق تقوی، کاندیدا شدند که درنهایت محمدرضا کمساری با هشت رأی انتخاب شد.

محمد امینی‌زاده، نیز کاندیدای منشی اول شورا بود که با هشت رأی انتخاب شد و عشرت کردستانی، کاندیدای منشی دوم شورا با ۹ رأی انتخاب شد.

چاپ