شبکه تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری راه‌اندازی می‌شود

در هفتۀ چهل‌ویکم پویش «افتتاح» شهرداری کرمان؛

شبکه تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری راه‌اندازی می‌شود

 

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرمان گفت: شبکۀ تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری در هفتۀ چهل‌ویکم پویش «افتتاح» شهرداری کرمان، با شعار «هر هفته یک افتتاح»، پنج‌شنبه 19 فرورودین‌ماه راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، علی سعیدی با بیان اینکه این اقدام با تلاش و اقدامات کارشناسی‌شده توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان انجام شده است، یکی از مهمترین چالش شهرداری‌ها در تصمیم‌گیری و مدیریت فعالیت‌ها را داشتن اطلاعات مکانی دقیق اعلام کرد.

مشاور شهردار و سرپرست حوزه‌ شهردار و امور شورای اسلامی شهر کرمان افزود: در حال حاضر، اغلب مدیریت سازمان‌ها و ارگان‌های وابسته به اطلاعات مکانی، به‌دنبال استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین جمع‌آوری اطلاعات مکانی هستند.

سعیدی با تأکید بر اینکه با بهره‌مندی از این روش‌ها می‌توان با سرعت و دقت بالا، نیازهای اطلاعاتی را مرتفع ساخت، خاطرنشان کرد: ازجملۀ این فناوری‌ها، تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری است.

وی افزود: با بهره‌گیری از روش تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری، این امکان فراهم می‌شود تا در هر لحظه و در هر نقطه از شهر، موقعیت دقیق برای کاربری‌های متعدد ازجمله تهیۀ نقشه با مقیاس‌های مختلف و تهیۀ از بیلت عوارض متعدد شهری مانند خطوط گاز، آب و فاضلاب، برق و فیبر نوری فراهم شود.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرمان همچنین به‌روزرسانی نقشه‌ها، محاسبۀ محیط و مساحت، یافتن عوارض زیرزمینی، نظارت بر پروژه‌های اجرایی، هوشمندسازی نقشه‌برداری شهری وغیره را ازجمله قابلیت‌های استفاده از روش فناوری تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری دانست.

سعیدی بیان کرد: در حال حاضر، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری فعالیت‌های مرتبط با نقشه و موقعیت خود را از طریق اکیپ‌های نقشه‌برداری و با تجهیزاتی از قبیل متر، دوربین‌های نقشه‌برداری وغیره تأمین می‌کنند.

وی با بیان اینکه مشکلات متعددی در روش‌های سنتی نقشه‌برداری وجود دارد، ادامه داد: ازجملۀ این موارد می‌توان به سخت و طاقت‌فرسا بودن انجام عملیات نقشه‌برداری، نیاز داشتن به گروه نقشه‌برداری با دانش تخصصی، زمان‌بر بودن انجام عملیات نقشه‌برداری و هزینۀ بالای روش‌های سنتی اشاره کرد.

سعیدی عدم جمع‌آوری و ذخیره‌سازی داده‌ها در یک سیستم مختصات یکپارچه را نیز ازجمله مشکلات روش‌های سنتی نقشه‌برداری دانست و گفت: استفاده از روش‌های سنتی نقشه‌برداری، سبب وقوع چالش‌های اساسی می‌شود که این چالش‌ها شامل عدم امکان نظارت دقیق بر کار پیمانکاران توسط شهرداری، عدم امکان ایجاد یک سیستم جامع اطلاعات مکانی و عدم اجرای برخی از کاربری‌های موردنیاز شهرداری است.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرمان تأکید کرد: روش‌های سنتی در مقایسه با روش‌های فناوری، کاربرد چندانی ندارند؛ زیرا با استفاده از تعیین موقعیت آنی محلی(تمام) در حوزه‌های مختلف شهری علاوه بر تسریع و تسهیل فعالیت‌های نقشه‌برداری، اقداماتی چون امکان نظارت دقیق بر اجرای پروژه‌ها، راه‌اندازی سامانه‌های GIS دقیق و اجرای بسیاری از کاربری‌ها که به‌دلیل هزینه‌های زیاد و همچنین نبود روش مناسب متوقف بوده است، میسر می‌شود.

چاپ