350‍ مورد زنده‌گیری مار توسط آتش‌نشانان در سه‌ماهۀ نخست سال‌جاری

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان اعلام کرد:

350‍ مورد زنده‌گیری مار توسط آتش‌نشانان در سه‌ماهۀ نخست سال‌جاری

 

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان از 350‍ مورد زنده‌گیری مار توسط آتش‌نشانان در سه‌ماهۀ نخست سال‌جاری خبر داد.

به گزارش کرمان‌آنلاین، رضا میرزایی با اشاره به وجود انواع مار در شهر کرمان تأکید کرد: شهروندان از تردد غیرایمن در مکان‌هایی که فاقد دید کافی یا دارای گل‌وگیاه فراوان هستند، خودداری کرده و برای کوه‌نوردی و پیاده‌روی در طبیعت، از کفش‌های ساق‌بلند مانند چکمه و پوتین استفاده کنند.

وی افزود:  چنانچه شخصی دچار مارگزیدگی شد، از شکافتن و مکیدن محل گزش یا تزریق مواد شیمیایی و دارویی در محل گزش خودداری شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر کرمان با اشاره به لزوم پرهیز از قراردادن کیسه یخ در محل گزش افزود: در صورت مارگزیدگی، باید ضمن بی‌حرکت نگه داشتن عضو دچار گزش، آن ناحیه از بدن در سطح پایین‌تر از قلب نگه داشته شود.

میرزایی بیان کرد: در صورت مارگزیدگی باید هر چه سریع‌تر نسبت به دور کردن بیمار از محل آسیب و انتقال او در به نزدیک‌ترین مرکز درمانی حتی با وجود نداشتن علایم مارگزیدگی اقدام شود.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهدۀ مار در منزل و محیط اقامت خود، از برخورد تهاجمی با مار پرهیز کنند و با حفظ خونسردی با شماره 125 سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تماس بگیرند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان خطاب به شهروندان یادآور شد: در صورتی که در طبیعت چادر می زنید،  درِ چادر بسته باشد، شیشه و درِ خودرو را نیز باز نگذارید.

میرزایی با تأکید بر لزوم آشنایی شهروندان با انواع مارها گفت: مارهای سمی دارای سر مثلثی بزرگتر از عرض بدن، مردمک چشم بیضی‌شکل و فرورفتگی در بین دو چشم هستند؛ در مارهای سمی دندان‌های نیش از سایر دندان‌ها بزرگتر و به‌خوبی قابل تشخیص است؛ مارهای سمی داری دم کوتاه و معمولاً پوستی رنگین و پُر از خط‌وخال هستند.

وی ادامه داد: مارهای غیرسمی داری سر گرد یا بیضی هستند و از قسمت میانی بدن تا دم باریک میشوند؛ مارهای نیمه‌سمی همۀ مشخصات مارهای غیرسمی را دارند و تنها تفاوت آن‌ها با مار غیرسمی، دم متوسط‌شان است که کوتاه‌تر از مارهای غیرسمی و بلندتر از مارهای سمی است.

چاپ

 اينجا شهرداري کرمان ... اينجا شهرداري کرمان ...

سامانه ارتباط مردمی : 137
سامانه پیامکی : 10001371000
تلفن های تماس : 32268350-034
آدرس ساختمان شهرداری مرکز :
کرمان - میدان شورا
کد پستی شهرداری:7614764447