مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۲/۰۹/۲۸

بناهای تاریخی ریگان چشم انتظار ثبت ملی

جام جم آنلاین :بناها و قلعه‌ها و برج و باروهای متفاوت و زیبایی در شهرستان ریگان وجود دارد که چشم انتظار ثبت ملی هستند. به گزارش فارس، شهرستان ریگان طبق اقوال و کتب تاریخی از جمله معجم البلدان شهری باستانی و پر رونق بوده است که تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق کشور محسوب می شد و بناهای تاریخی آن گواه این مدعاست. در این شهرستان بناها و قلعه ها و برج و باروهای متفاوت و زیبایی وجود دارد که چشم انتظار ثبت ملی هستند، وجود توفان های شدید شن در این شهرستان و عدم رسیدگی به بناهای تاریخی موجب شده است که این بناهای تاریخی تخریب شوند، این شهرستان پهناور استان کرمان دارای ۵۰ اثر تاریخی است که از این تعداد فقط یک اثر تاریخی ثبت ملی شده است. مقبره شاه خورشید ریگان که مربوط به دختر بهمن بن اسفندیار است در روستای جزان خواص قرار دارد که ثبت آثار تاریخی شده است و قدمت این بنا به قبل از اسلام بر می گردد. مجید اعتمادی فرماندار ریگان اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی ریگان این بنای تاریخی را مورد آسیب قرار داده است، سال گذشته ۱۰۰ میلیون ریال برای مرمت آن اختصاص داده شد که قسمت هایی از آن مرمت شده است و هنوز به مرمت بیشتری نیاز دارد. وی افزود: چهار اثر تاریخی دیگر در شهرستان ریگان در حال ثبت است که خواستار تسریع در ثبت آنها هستیم، این بناهای تاریخی شامل قلعه سنگ آباد، قلعه دهگود و سردرب و زیری ارگ جزان خواص هستند. اعتمادی به دیگر آثار تاریخی شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: آثار سفالینه و زیست انسانی حد فاصل شهر فعلی ریگان تا روستای گزان خواص، دهگود و سنگ آباد در وسعت ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر مربع باقی مانده است. فرماندار ریگان با اشاره به پر آب ترین قنات شرق استان کرمان در ریگان تصریح کرد: این قنات در روستای رستم آباد چاه ملک قرار دارد که در حال ثبت ملی است. اعتمادی با بیان اینکه بلندترین تپه های شنی ایران از جمله جاذبه های گردشگری است، ابراز داشت: این جاذبه گردشگری با ارتفاع ۷۵ متر طول و وسعت ۳۰ کیلومتر مربع جزو جاذبه های گردشگری شهرستان ریگان است.

جام جم آنلاین :بناها و قلعه‌ها و برج و باروهای متفاوت و زیبایی در شهرستان ریگان وجود دارد که چشم انتظار ثبت ملی هستند.

به گزارش فارس، شهرستان ریگان طبق اقوال و کتب تاریخی از جمله معجم البلدان شهری باستانی و پر رونق بوده است که تا قرن هشتم هجری بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق کشور محسوب می شد و بناهای تاریخی آن گواه این مدعاست.

در این شهرستان بناها و قلعه ها و برج و باروهای متفاوت و زیبایی وجود دارد که چشم انتظار ثبت ملی هستند، وجود توفان های شدید شن در این شهرستان و عدم رسیدگی به بناهای تاریخی موجب شده است که این بناهای تاریخی تخریب شوند، این شهرستان پهناور استان کرمان دارای 50 اثر تاریخی است که از این تعداد فقط یک اثر تاریخی ثبت ملی شده است.

مقبره شاه خورشید ریگان که مربوط به دختر بهمن بن اسفندیار است در روستای جزان خواص قرار دارد که ثبت آثار تاریخی شده است و قدمت این بنا به قبل از اسلام بر می گردد.

مجید اعتمادی فرماندار ریگان اظهار داشت: با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی ریگان این بنای تاریخی را مورد آسیب قرار داده است، سال گذشته 100 میلیون ریال برای مرمت آن اختصاص داده شد که قسمت هایی از آن مرمت شده است و هنوز به مرمت بیشتری نیاز دارد.

وی افزود: چهار اثر تاریخی دیگر در شهرستان ریگان در حال ثبت است که خواستار تسریع در ثبت آنها هستیم، این بناهای تاریخی شامل قلعه سنگ آباد، قلعه دهگود و سردرب و زیری ارگ جزان خواص هستند.

اعتمادی به دیگر آثار تاریخی شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: آثار سفالینه و زیست انسانی حد فاصل شهر فعلی ریگان تا روستای گزان خواص، دهگود و سنگ آباد در وسعت 20 تا 30 کیلومتر مربع باقی مانده است.

فرماندار ریگان با اشاره به پر آب ترین قنات شرق استان کرمان در ریگان تصریح کرد: این قنات در روستای رستم آباد چاه ملک قرار دارد که در حال ثبت ملی است.

اعتمادی با بیان اینکه بلندترین تپه های شنی ایران از جمله جاذبه های گردشگری است، ابراز داشت: این جاذبه گردشگری با ارتفاع 75 متر طول و وسعت 30 کیلومتر مربع جزو جاذبه های گردشگری شهرستان ریگان است.منبع :
بازدید : ۱۰۱۹


مطالب مرتبط با این موضوع :