مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۲/۰۹/۰۶

مهمترین محورهای سخنان ظریف در مجلس

جام جم آنلاین :وزیر امور خارجه با حضور در صحن علنی مجلس به تشریح توافقنامه ژنو پرداخت و گفت:مجموعه توافق "مجموعه‌ای متوازن" است. لغو تحریم‌ پتروشیمی ۶ میلیارد دلار برای کشور سود دارد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به منظور تشریح دستاوردهای توافقنامه ژنو در صحن علنی مجلس سخنرانی کرد؛ مهمترین محورهای سخنان وزیر خارجه به شرح زیر است. -تعدادی از نمایندگان مجلس که با حضور در فرودگاه بنده و همکارانم را شرمنده کردند، تشکر می کنم. وظیفه ای که بر دوش بنده از سوی رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی واگذار شد، حتما وظیفه آسانی نبود. -در مذاکره حداقل دو طرف وجود دارد و هر طرفی باید بتواند از مذاکره یا با رضایت کامل یا نسبی خارج شود و طبیعی هم هست که وقتی شما نتوانید همه خواسته های خود را از این طریق بدست آورید در مقابل نقد و نگرانی قرار می گیرید و حتی به شما حملاتی می شود و الان هم حملاتی به شما می شود، الان هم همین وضعیت است و در حال حاضر همه کسانی که در مذاکره حضور داشتند، فعلا مورد نقد هستند. -مهم این است که با چشم باز و با توجه به عواقب تصمیمات و ملاحظه همه جوانب و توقعات مردم، وارد این معرکه شوید. واقعاً هم معرکه است و خوش و بش نیست. بارها گفته ام که لبخند و شوخی دیپلماتیک "پوششی" برای بحث های تلخ و تند و چالشی است. لبخندی اول و آخر جلسه می زنید اما تمام جلسه را به بحث و چالش می گذرانید. -لبخند و اخم، جزیی از ابزار مذاکره است و اینها برای حراست از منافع کشور است. "فعلا که قرعه کار به نام من دیوانه زدند." -ما هم با افتخار این قرعه را پذیرفتیم نه با توهم اینکه نتیجه کار ما به شکلی باشد که هیچ نقدی نداشته باشد. خیلی هم از نقد استقبال می کنیم ولی تقاضا داشته ام که انصاف و منافع ملی را دوستان رعایت کنند. -توقع ندارم که دوستان بدانند که در این ده ها ساعتی که ۶ کشور قدرتمند جهان که همه آنها به این ابزار حیوانی سلاح هسته ای مجهز هستند، چه گذشت. اینها طرف مذاکره هستند لذا کار دشواری است. -در مورد توجه به منافع ملی، احساس می کنم که ضرور ت دارد که دوستان این را همیشه مدنظر قرار دهند. بخش کوچکی از مذاکره در اتاق مذاکره می گذرد و بقیه خارج از اتاق است. -درخواستم این است که دوستان، دستاوردها را با منافع ملی نقد کنند. براساس "ان پی تی"، هیچ چیز در این معاهده نمی تواند اعضا معاهده را از حق ذاتی و غیر قابل انتزاع خود جدا کند. -در کنفرانس بازنگری ان پی تی، به صراحت اعلام شد که تصمیم گیری کشورها راجع به چرخه سوخت، مورد احترام قرار گیرد. مرجع تفسیر ان پی تی، همین کنفرانس های بازنگری هستند و از سوی دیگر، بهره بردرای ایران از حقوق خود براساس معاهده، جزو متن توافقنامه ژنو است. -طرفین توافق کردند که در ۶ ماه آینده، اقداماتی که انجام می دهند، اقداماتشان شدیدتر از وضع موجود نشود مثل توقف تلاش ها برای جلوگیری از فروش نفت ایران و عدم صدور قطعنامه های تحریمی جدید. -قبلا در فردو قرار بوده که به نحوی لوله کشی ها را تغییر دهیم که ۹ ماه بازگشت آن زمان نیاز داشت اما الان اینطور نیست؛ آنها تحریم ها را افزایش نمی دهند ما هم ظریفت خود را افزایش نمی دهیم. ما حتی افزایش ندادن ظرفیت در فردو، نطنز و اراک را هم تعریف کرده ایم. -در اراک فعلا در مرحله  ساخت و ساز هستیم و قرار شده که فعلا همین روند ادامه می یابد و در زمینه تحقیق و توسعه نیز همین وضعیت موجود ادامه یافته و تحت نظارت آژانس ادامه می یابد. -ما در بخش کاهش، فقط یک کار ان

جام جم آنلاین :وزیر امور خارجه با حضور در صحن علنی مجلس به تشریح توافقنامه ژنو پرداخت و گفت:مجموعه توافق "مجموعه‌ای متوازن" است. لغو تحریم‌ پتروشیمی ۶ میلیارد دلار برای کشور سود دارد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به منظور تشریح دستاوردهای توافقنامه ژنو در صحن علنی مجلس سخنرانی کرد؛ مهمترین محورهای سخنان وزیر خارجه به شرح زیر است.

-تعدادی از نمایندگان مجلس که با حضور در فرودگاه بنده و همکارانم را شرمنده کردند، تشکر می کنم. وظیفه ای که بر دوش بنده از سوی رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی واگذار شد، حتما وظیفه آسانی نبود.

-در مذاکره حداقل دو طرف وجود دارد و هر طرفی باید بتواند از مذاکره یا با رضایت کامل یا نسبی خارج شود و طبیعی هم هست که وقتی شما نتوانید همه خواسته های خود را از این طریق بدست آورید در مقابل نقد و نگرانی قرار می گیرید و حتی به شما حملاتی می شود و الان هم حملاتی به شما می شود، الان هم همین وضعیت است و در حال حاضر همه کسانی که در مذاکره حضور داشتند، فعلا مورد نقد هستند.

-مهم این است که با چشم باز و با توجه به عواقب تصمیمات و ملاحظه همه جوانب و توقعات مردم، وارد این معرکه شوید. واقعاً هم معرکه است و خوش و بش نیست. بارها گفته ام که لبخند و شوخی دیپلماتیک "پوششی" برای بحث های تلخ و تند و چالشی است. لبخندی اول و آخر جلسه می زنید اما تمام جلسه را به بحث و چالش می گذرانید.

-لبخند و اخم، جزیی از ابزار مذاکره است و اینها برای حراست از منافع کشور است. "فعلا که قرعه کار به نام من دیوانه زدند."

-ما هم با افتخار این قرعه را پذیرفتیم نه با توهم اینکه نتیجه کار ما به شکلی باشد که هیچ نقدی نداشته باشد. خیلی هم از نقد استقبال می کنیم ولی تقاضا داشته ام که انصاف و منافع ملی را دوستان رعایت کنند.

-توقع ندارم که دوستان بدانند که در این ده ها ساعتی که 6 کشور قدرتمند جهان که همه آنها به این ابزار حیوانی سلاح هسته ای مجهز هستند، چه گذشت. اینها طرف مذاکره هستند لذا کار دشواری است.

-در مورد توجه به منافع ملی، احساس می کنم که ضرور ت دارد که دوستان این را همیشه مدنظر قرار دهند. بخش کوچکی از مذاکره در اتاق مذاکره می گذرد و بقیه خارج از اتاق است.

-درخواستم این است که دوستان، دستاوردها را با منافع ملی نقد کنند. براساس "ان پی تی"، هیچ چیز در این معاهده نمی تواند اعضا معاهده را از حق ذاتی و غیر قابل انتزاع خود جدا کند.

-در کنفرانس بازنگری ان پی تی، به صراحت اعلام شد که تصمیم گیری کشورها راجع به چرخه سوخت، مورد احترام قرار گیرد. مرجع تفسیر ان پی تی، همین کنفرانس های بازنگری هستند و از سوی دیگر، بهره بردرای ایران از حقوق خود براساس معاهده، جزو متن توافقنامه ژنو است.

-طرفین توافق کردند که در 6 ماه آینده، اقداماتی که انجام می دهند، اقداماتشان شدیدتر از وضع موجود نشود مثل توقف تلاش ها برای جلوگیری از فروش نفت ایران و عدم صدور قطعنامه های تحریمی جدید.

-قبلا در فردو قرار بوده که به نحوی لوله کشی ها را تغییر دهیم که 9 ماه بازگشت آن زمان نیاز داشت اما الان اینطور نیست؛ آنها تحریم ها را افزایش نمی دهند ما هم ظریفت خود را افزایش نمی دهیم. ما حتی افزایش ندادن ظرفیت در فردو، نطنز و اراک را هم تعریف کرده ایم.

-در اراک فعلا در مرحله  ساخت و ساز هستیم و قرار شده که فعلا همین روند ادامه می یابد و در زمینه تحقیق و توسعه نیز همین وضعیت موجود ادامه یافته و تحت نظارت آژانس ادامه می یابد.

-ما در بخش کاهش، فقط یک کار انجام می دهیم و آن عدم تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد است. نیمی از این اورانیوم 20درصد موجود را به اکسید تبدیل می کنیم و این کار را نیز همین الان انجام می دهیم و نیمه دیگر را هم 3.5درصد می کنیم.

-ما تولید سانتریفیوژ نسل یک را به مصلحت نمی دانیم چرا که باید به نسل های بعدی ارتقا یافته و پیشرفته تر شود. اکثر اقداماتی که در توافقنامه آمده که ایران باید انجام دهد، الان هم انجام می شود و چیز جدیدی نیست.

-لغو تحریم های پتروشیمی و خدمات مرتبط 6 میلیارد برای کشور سود دارد که یک میلیارد آن متعلق به دولت و بقیه برای بخش خصوصی است. من به خود اعضای 1+5 هم گفته ام که این تحریم ها تماما غیرقانونی است. در جلسه فابیوس گفت که تو که قبول نداری این تحریم ها را، پس چرا مذاکره می کنید.

-تفاهم کرده ایم که از یک سال دیگر وارد گام نهایی شویم و توافق کردیم که زمان گام نهایی باید مشخص شود چرا که در پایان گام نهایی ایران وضعیتی مثل ژاپن و آلمان خواهد داشت البته در ابتدای گام نهایی تمام تحریم ها لغو می شوند.

-گفته ایم که پرتکل الحاقی اختیار مجلس است و ما این را همه جا به طرف مقابل اعلام کرده ایم. "مجموعه توافق، مجموعه ای متوازن است" و در شرایط کنونی دشمنان نظام را به نعره کشی وادار کرده است و تا ساعت 3 و نیم صبح روز توافق، داشتند تلاش می کردند که این توافق امضا نشود و ما با دقت و توجه، خط به خط توافق را بررسی کرده ایم.

-ساعت دو نیم نصف شب روز توافق، باید بدانید که بزرگترین قدرت جهان از بچه های شما چگونه تقاضا و درخواست می کرد.

امیدوارم کاری که کردیم به عنوان یک اقدام مورد قبول درگاه الهی باشد.(تسنیم)منبع :
بازدید : ۷۰۹


مطالب مرتبط با این موضوع :