مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۱/۰۳/۰۱

سیستم هوشمند دسته‌بندی سکه های تاریخی

جام جم آنلاین: رییس موزه ملی ایران از طراحی سیستم هوشمند دسته بندی سکه های دوره ساسانی از سوی یک دانشجوی ایرانی برای نخستین بار در کشور خبر داد. داریوش اکبرزاده که استاد مشاور این دانشجو بوده است، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: از دو سال پیش راحله الله وردی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به پیشنهاد من کار طراحی این سیستم را آغاز کرد. وی افزود: این طرح به منظور رفع مشکل تشخیص و شناخت سکه ها در موزه های کشور به منظور ثبت و پر کردن فرم مشخصات این اشیاء تاریخی انجام شد. اکبر زاده با بیان اینکه درصد خطای این سیستم بسیار ناچیز است، اظهار داشت: در این طرح می توان یک سکه تاریخی را اسکن کرد و سیستم هوشمند طراحی شده بر اساس عکس موجود اعلام می کند که سکه مربوطه متعلق به کدام پادشاه ساسانی است. رییس موزه ملی ایران تاکید کرد: در صورتی هزینه های لازم برای تبدیل این سیستم به یک نرم افزار رایانه ای تامین شود، می توان بخش قابل توجهی از مشکلات موزه های کشور را از این طریق حل کرد. اکبر زاده یادآور شد که نتیجه این پژوهش در شانزدهمین همایش جهانی کامپیوتر که ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه در دانشگاه شیراز برپا شد، ارایه شده است. وی افزود: این پژوهش در یک همایش معتبر جهانی که در آمریکا برگزار می شود نیز پذیرفته شده است. رییس موزه ملی ایران تاکید کرد: این سیستم رایانه ای قابل تعمیم به سکه های تمامی دوره های تاریخی است و در صورت استفاده از موزه ها، درصد خطا در زمینه مستندسازی آثار تاریخی به حداقل می رسد.

جام جم آنلاین: رییس موزه ملی ایران از طراحی سیستم هوشمند دسته بندی سکه های دوره ساسانی از سوی یک دانشجوی ایرانی برای نخستین بار در کشور خبر داد.

داریوش اکبرزاده که استاد مشاور این دانشجو بوده است، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: از دو سال پیش راحله الله وردی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به پیشنهاد من کار طراحی این سیستم را آغاز کرد.

وی افزود: این طرح به منظور رفع مشکل تشخیص و شناخت سکه ها در موزه های کشور به منظور ثبت و پر کردن فرم مشخصات این اشیاء تاریخی انجام شد.

اکبر زاده با بیان اینکه درصد خطای این سیستم بسیار ناچیز است، اظهار داشت: در این طرح می توان یک سکه تاریخی را اسکن کرد و سیستم هوشمند طراحی شده بر اساس عکس موجود اعلام می کند که سکه مربوطه متعلق به کدام پادشاه ساسانی است.

رییس موزه ملی ایران تاکید کرد: در صورتی هزینه های لازم برای تبدیل این سیستم به یک نرم افزار رایانه ای تامین شود، می توان بخش قابل توجهی از مشکلات موزه های کشور را از این طریق حل کرد.

اکبر زاده یادآور شد که نتیجه این پژوهش در شانزدهمین همایش جهانی کامپیوتر که 12 و 13 اردیبهشت ماه در دانشگاه شیراز برپا شد، ارایه شده است.

وی افزود: این پژوهش در یک همایش معتبر جهانی که در آمریکا برگزار می شود نیز پذیرفته شده است.

رییس موزه ملی ایران تاکید کرد: این سیستم رایانه ای قابل تعمیم به سکه های تمامی دوره های تاریخی است و در صورت استفاده از موزه ها، درصد خطا در زمینه مستندسازی آثار تاریخی به حداقل می رسد.منبع :
بازدید : ۸۷۵


مطالب مرتبط با این موضوع :