مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۰/۱۲/۱۷

ارگ ریگان زیر شن مدفون شد

جام جم آنلاین: قلعه تاریخی پشت ریگ شهرستان ریگان استان کرمان که از دوران صفویه به جای مانده است، به دلیل بی‌توجهی در نگهداری و توفان‌های مداوم شن، زیر هزاران خروار ماسه مدفون شده است و مردم این روستا در تلاشند که این قلعه را از زیر خاک بیرون بیاورند. شهر ریگان طبق استناد به منابع تاریخی روزگاری همتراز با شهر بم بود و به همین دلیل در این مسیر قلعه‌ها و کاروانسراهای متعددی ساخته شده است. یکی از قلعه‌های تاریخی این روستا، قلعه «پشت ریگ» است که به دلیل بی‌توجهی در نگهداری آن، وقوع توفان‌های شن به مرور به زیر شن‌های روان فرو رفته است. هفته گذشته مردم روستا برای قدردانی و احترام به نیاکانشان، اقدام به بیرون آوردن این قلعه با بیل و کلنگ از زیر شن‌های روان کردند. دهیار روستا در این مورد اظهار کرد: با توجه به این‌که در این روستا توفان‌های شدید شن همه‌روزه مشکلاتی را ایجاد می‌کند، این بنای تاریخی مورد محاصره شن قرار گرفته و در حال نابودی است. علی ابراهیم‌پور افزود: بر اثر نابود شدن این بنا ،هویت روستایمان از بین می‌رود، به همین جهت تمامی جوانان و مردم مصمم شدند تا با همکاری یکدیگر این بنای تاریخی را حفظ کنیم. به گفته وی، قدمت این قلعه تاریخی به دوران صفویه و حتی ماقبل آن برمی گردد و مایه افتخار مردم این روستاست، به همین جهت اکنون یک هفته است که مشغول جمع‌آوری ریگ‌های اطراف آن هستیم. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ریگان نیز در این خصوص اظهار کرد: تعداد بناهای تاریخی در اطراف شهرستان زیاد است، اما ۵ بنای تاریخی در شهرستان برای ثبت به میراث ارسال شده که فقط یک بنای تاریخی به ثبت رسیده است. رسول اسدآبادی افزود: شهر قدیم و باعظمت ریگان به دلایل غیرقابل مشخص رونق خود را از دست داده که آثار به جای مانده نشان از گستردگی و جمعیت بالا در این شهر داشته است؛ البته آثار سفالینه و زیست انسانی حد فاصل شهر فعلی ریگان تا روستاهایی چون گزان خواص، دهگود و سنگ‌آباد در وسعت ۲۰ تا ۳۰ کیلومترمربع باقی‌مانده است. وی تنها بنای ثبت‌شده از ۵ بنای ارسالی را مقبره شاه‌خورشید عنوان و تصریح کرد: این مقبره در روستای گزان خواص حد فاصل ۵ کیلومتری جنوب غرب ریگان واقع شده است و فاصله آن تا شهر قدیم ریگان ۵۰۰ متر است. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ریگان گفت: این بنای تاریخی در زلزله سال گذشته دچار خسارت شد که اداره کل میراث مبلغ ۱۰۰میلیون ریال برای مرمت آن اختصاص داد که تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است. اسدآبادی ادامه داد: ۴ بنای تاریخی دیگر شامل گزان خواص، دهگود، سنگ‌آباد و سردرب وزیری ریگان برای ثبت فرستاده شدند که تاکنون هیچ اقدامی برای ثبت آنها صورت نگرفته است. (مهر)

جام جم آنلاین: قلعه تاریخی پشت ریگ شهرستان ریگان استان کرمان که از دوران صفویه به جای مانده است، به دلیل بی‌توجهی در نگهداری و توفان‌های مداوم شن، زیر هزاران خروار ماسه مدفون شده است و مردم این روستا در تلاشند که این قلعه را از زیر خاک بیرون بیاورند.

شهر ریگان طبق استناد به منابع تاریخی روزگاری همتراز با شهر بم بود و به همین دلیل در این مسیر قلعه‌ها و کاروانسراهای متعددی ساخته شده است.

یکی از قلعه‌های تاریخی این روستا، قلعه «پشت ریگ» است که به دلیل بی‌توجهی در نگهداری آن، وقوع توفان‌های شن به مرور به زیر شن‌های روان فرو رفته است. هفته گذشته مردم روستا برای قدردانی و احترام به نیاکانشان، اقدام به بیرون آوردن این قلعه با بیل و کلنگ از زیر شن‌های روان کردند.

دهیار روستا در این مورد اظهار کرد: با توجه به این‌که در این روستا توفان‌های شدید شن همه‌روزه مشکلاتی را ایجاد می‌کند، این بنای تاریخی مورد محاصره شن قرار گرفته و در حال نابودی است.

علی ابراهیم‌پور افزود: بر اثر نابود شدن این بنا ،هویت روستایمان از بین می‌رود، به همین جهت تمامی جوانان و مردم مصمم شدند تا با همکاری یکدیگر این بنای تاریخی را حفظ کنیم. به گفته وی، قدمت این قلعه تاریخی به دوران صفویه و حتی ماقبل آن برمی گردد و مایه افتخار مردم این روستاست، به همین جهت اکنون یک هفته است که مشغول جمع‌آوری ریگ‌های اطراف آن هستیم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ریگان نیز در این خصوص اظهار کرد: تعداد بناهای تاریخی در اطراف شهرستان زیاد است، اما 5 بنای تاریخی در شهرستان برای ثبت به میراث ارسال شده که فقط یک بنای تاریخی به ثبت رسیده است.

رسول اسدآبادی افزود: شهر قدیم و باعظمت ریگان به دلایل غیرقابل مشخص رونق خود را از دست داده که آثار به جای مانده نشان از گستردگی و جمعیت بالا در این شهر داشته است؛ البته آثار سفالینه و زیست انسانی حد فاصل شهر فعلی ریگان تا روستاهایی چون گزان خواص، دهگود و سنگ‌آباد در وسعت 20 تا 30 کیلومترمربع باقی‌مانده است.

وی تنها بنای ثبت‌شده از 5 بنای ارسالی را مقبره شاه‌خورشید عنوان و تصریح کرد: این مقبره در روستای گزان خواص حد فاصل 5 کیلومتری جنوب غرب ریگان واقع شده است و فاصله آن تا شهر قدیم ریگان 500 متر است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ریگان گفت: این بنای تاریخی در زلزله سال گذشته دچار خسارت شد که اداره کل میراث مبلغ 100میلیون ریال برای مرمت آن اختصاص داد که تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

اسدآبادی ادامه داد: 4 بنای تاریخی دیگر شامل گزان خواص، دهگود، سنگ‌آباد و سردرب وزیری ریگان برای ثبت فرستاده شدند که تاکنون هیچ اقدامی برای ثبت آنها صورت نگرفته است. (مهر)منبع :
بازدید : ۸۵۹


مطالب مرتبط با این موضوع :