مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۰/۱۰/۲۵

کشف سلول‌های بنیادی در شیر مادر

جام جم آنلاین: بتازگی سلول ‌های بنیادی شبه ‌جنینی در شیر مادر یافت شده است. این اولین بار است که چنین سلول‌هایی در بزرگسالان پیدا می‌شود. اگر این سلول‌ها بتوانند برای مدت کافی زنده بمانند می‌توان از آنها برای درمان بالینی بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد. این نوع از سلول‌ها می‌توانند به سلول بافت‌هایی چون استخوان، مفصل، لوزالمعده، کبد و حتی سلول‌های عصبی تبدیل شوند. نکته‌ای که باعث خشنودی دانشمندان شده است این که این سلول‌ها به تعداد زیادی در شیر مادر یافت می‌شوند و در کل حدود دو درصد سلول‌های شیر مادر را تشکیل می‌دهند البته برخی از دانشمندان وجود چنین سلول‌هایی را مورد تردید قرار داده‌اند. محققان این طرح معتقدند بهترین آزمایش برای آزمودن این سلول‌ها این است که آنها را به موش‌های آزمایشگاهی تزریق کنند و در صورتی که این سلول‌ها موجب ظاهر شدن تومور در آنها شد، می‌توان نتیجه گرفت این سلول‌ها ظرفیت تبدیل به انواع دیگر بافت‌ها را دارند. سلول ‌های بنیادی شبه‌ جنینی قبلا در مایعی که جنین را فرا می‌گیرد و بندناف پیدا شده‌اند اما این اولین بار است که این سلول‌ها در بزرگسالان دیده می‌شود. البته سایر انواع سلول‌های بنیادی که می‌توانند به سلول‌های خون، استخوان، چربی و غضروف تبدیل شوند در بزرگسالان وجود دارند اما این تعداد در مقابل قابلیت سلول‌های موجود در شیر مادر در تبدیل به انواع زیادی از سلول‌ها بسیار ناچیز است. حتی اگر در آزمایش‌های بعدی معلوم شود این سلول‌ها از نوع شبه‌جنینی نیستند، باز هم می‌توان از آنها برای بازسازی بافتی استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان این سلول‌ها را ذخیره کرد و اگر مادر در آینده دچار بیماری، مثلا دیابت شود از این سلو‌ل‌ها به عنوان جایگزین سلول‌های لوزالمعده‌اش استفاده کرد. در این میان این کشف ما را با سوال مهمی روبه‌رو می‌کند: نقش این سلول‌‌‌ها در نوزاد شیرخوار چیست؟ مطمئنا وجود تعداد زیادی از این سلول‌ها در شیر مادر نمی‌تواند برای نوزاد بی‌دلیل باشد. ممکن است این سلول‌ها نقش بازسازی‌کننده داشته باشند. هم‌اکنون دانشمندان در تلاشند تا این سلول‌ها را در بدن نوزاد دنبال کنند و از نقش آنها آگاهی یابند. دکتر امیر شیروانی

جام جم آنلاین: بتازگی سلول ‌های بنیادی شبه ‌جنینی در شیر مادر یافت شده است.

این اولین بار است که چنین سلول‌هایی در بزرگسالان پیدا می‌شود. اگر این سلول‌ها بتوانند برای مدت کافی زنده بمانند می‌توان از آنها برای درمان بالینی بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد.

این نوع از سلول‌ها می‌توانند به سلول بافت‌هایی چون استخوان، مفصل، لوزالمعده، کبد و حتی سلول‌های عصبی تبدیل شوند.

نکته‌ای که باعث خشنودی دانشمندان شده است این که این سلول‌ها به تعداد زیادی در شیر مادر یافت می‌شوند و در کل حدود دو درصد سلول‌های شیر مادر را تشکیل می‌دهند البته برخی از دانشمندان وجود چنین سلول‌هایی را مورد تردید قرار داده‌اند.

محققان این طرح معتقدند بهترین آزمایش برای آزمودن این سلول‌ها این است که آنها را به موش‌های آزمایشگاهی تزریق کنند و در صورتی که این سلول‌ها موجب ظاهر شدن تومور در آنها شد، می‌توان نتیجه گرفت این سلول‌ها ظرفیت تبدیل به انواع دیگر بافت‌ها را دارند.

سلول ‌های بنیادی شبه‌ جنینی قبلا در مایعی که جنین را فرا می‌گیرد و بندناف پیدا شده‌اند اما این اولین بار است که این سلول‌ها در بزرگسالان دیده می‌شود.

البته سایر انواع سلول‌های بنیادی که می‌توانند به سلول‌های خون، استخوان، چربی و غضروف تبدیل شوند در بزرگسالان وجود دارند اما این تعداد در مقابل قابلیت سلول‌های موجود در شیر مادر در تبدیل به انواع زیادی از سلول‌ها بسیار ناچیز است.

حتی اگر در آزمایش‌های بعدی معلوم شود این سلول‌ها از نوع شبه‌جنینی نیستند، باز هم می‌توان از آنها برای بازسازی بافتی استفاده کرد.

به عنوان مثال می‌توان این سلول‌ها را ذخیره کرد و اگر مادر در آینده دچار بیماری، مثلا دیابت شود از این سلو‌ل‌ها به عنوان جایگزین سلول‌های لوزالمعده‌اش استفاده کرد.

در این میان این کشف ما را با سوال مهمی روبه‌رو می‌کند: نقش این سلول‌‌‌ها در نوزاد شیرخوار چیست؟

مطمئنا وجود تعداد زیادی از این سلول‌ها در شیر مادر نمی‌تواند برای نوزاد بی‌دلیل باشد. ممکن است این سلول‌ها نقش بازسازی‌کننده داشته باشند. هم‌اکنون دانشمندان در تلاشند تا این سلول‌ها را در بدن نوزاد دنبال کنند و از نقش آنها آگاهی یابند.

دکتر امیر شیروانیمنبع :
بازدید : ۸۹۲


مطالب مرتبط با این موضوع :