مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۰/۱۰/۱۰

فوتبال نابینایان

جام جم آنلاین: همواره در نمایشگاه‌های مختلف فناوری که به منظور ارائه آخرین دستاوردها برگزار می‌گردد شاهد پیشرفت‌های جدیدی برای زندگی راحت‌تر معلولان هستیم. اخیرا در نمایشگاهی که به منظور نمایش میزان پیشرفت فناوری گوشی‌های هوشمند برگزار شد، گروه جدیدی از محققان با حمایت مالی شرکت پپسی توانسته‌اند با گردآوری فناوری‌های مختلف در کنار هم کاری کنند تا افراد نابینا با استفاده از صداهایی که وارد هدفون گوشی آیفون متصل به کلاه مخصوص روی سرشان می‌شود، فوتبال بازی کنند. در این ایده که توسط Akestam Holst و Society ۴۶ ارائه شده فرد نابینا با استفاده از تکنولوژی صدای فراگیر می‌تواند با دنیای ناشناخته اطراف خود ـ که دائما در حال تغییر است ـ تعامل داشته و در آن حرکت کند. به منظور ارزیابی این تکنولوژی محققان در قسمت کوچکی از زمین چمن یک ورزشگاه واقعی مسابقه‌ای ترتیب دادند. در یک طرف افراد سالمی قرار داشتند که با چشم‌بند چشم‌هایشان را بسته بودند و تیم مقابل هم از افرادی که واقعا نابینا بودند تشکیل می‌شد. برای تولید صداهایی که بازیکنان دو تیم را هدایت کند از دوربین‌های سه‌بعدی تهیه شده توسط شرکت Tracab استفاده شد. این سیستم‌ها روی دیوار ورزشگاه نصب شده و به کامپیوترهای مخصوصی متصل بودند. روی هر کدام از این کامپیوترها نرم‌افزار ردیابی نصب شد که امکان ردیابی تک‌تک بازیکنان، توپ و محل دروازه‌ها توسط آنها میسر می‌شد. در این سیستم به بازیکن و توپ یک صدای منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود که این صدا بر حسب موقعیت نسبی توپ و بازیکن تغییر کرده و سپس وارد آیفون نصب‌شده روی کلاه بازیکنان شده و از آنجا شنیده می‌شود. بنابراین زمانی که یک بازیکن به بازیکن دیگر نزدیک می‌شود نه‌تنها صدای بلندتری در کلاه شنیده می‌شود بلکه بازیکن می‌تواند فاصله نسبی بقیه بازیکنان تا خودش را بسنجد. این موضوع شبیه این است که فردی با کفش‌های پاشنه چوبی روی سالنی به سمت ما در حرکت است و هر چه به ما نزدیک‌تر می‌شود نه‌تنها صدای پای او واضح‌تر می‌شود بلکه ما به طور تقریبی جهت حرکت شخص به سمت خودمان را هم می‌توانیم تشخیص دهیم. با استفاده از این خاصیت می‌توان زمانی که بازیکن در حال گوش‌دادن به حرکات بازیکنان و توپ در داخل زمین است، صدا را به صورت بلادرنگ تنظیم کرد و به سمت او فرستاد. با توجه به استفاده از یک قطب‌نما و ژیروسکوپ در آیفون مورد استفاده در این طرح، به محض چرخش سر فرد، صداهای اختصاص‌یافته به افراد و توپ مجددا تنظیم شده و به این ترتیب همواره فرد چشم‌اندازی از حرکات داخل زمین را می‌تواند در ذهن خود به تصویر کشد. با استفاده از کلیه امکانات این سیستم هر فرد می‌تواند علاوه بر موقعیت بازیکن مقابل، موقعیت توپ، موقعیت دروازه و موقعیت خودش را درون زمین تشخیص دهد. براساس این اطلاعات فرد نابینا می‌تواند مانند یک فرد بینا داخل زمین حرکت کرده و تغییر مکان دهد. اگرچه این سیستم نمی‌تواند. به اندازه حس بینایی یک فرد بینا کارایی داشته باشد، اما اجازه بازی و انجام یک رقابت معمولی را به تیم‌ها می‌دهد. در این مسابقه آزمایشی هر تیم مزایای خاص خود را داشت. اگرچه افراد بینایی که چشم‌هایشان را بسته بودند مهارت بیشتری در کنترل توپ داشتند، اما تیم نابینایان تجربه بسیار بیشتری برای حرکت در دنیای واقعی بدون اتکا به حس بینایی داشتند. در انتها، این بازی آزمایشی با نتیجه تساوی یک بر یک به پایان رسید. PHYSORG - مترجم: آتنا حسن‌آبادی

جام جم آنلاین: همواره در نمایشگاه‌های مختلف فناوری که به منظور ارائه آخرین دستاوردها برگزار می‌گردد شاهد پیشرفت‌های جدیدی برای زندگی راحت‌تر معلولان هستیم.

اخیرا در نمایشگاهی که به منظور نمایش میزان پیشرفت فناوری گوشی‌های هوشمند برگزار شد، گروه جدیدی از محققان با حمایت مالی شرکت پپسی توانسته‌اند با گردآوری فناوری‌های مختلف در کنار هم کاری کنند تا افراد نابینا با استفاده از صداهایی که وارد هدفون گوشی آیفون متصل به کلاه مخصوص روی سرشان می‌شود، فوتبال بازی کنند.

در این ایده که توسط Akestam Holst و Society

46 ارائه شده فرد نابینا با استفاده از تکنولوژی صدای فراگیر می‌تواند با دنیای ناشناخته اطراف خود ـ که دائما در حال تغییر است ـ تعامل داشته و در آن حرکت کند.

به منظور ارزیابی این تکنولوژی محققان در قسمت کوچکی از زمین چمن یک ورزشگاه واقعی مسابقه‌ای ترتیب دادند. در یک طرف افراد سالمی قرار داشتند که با چشم‌بند چشم‌هایشان را بسته بودند و تیم مقابل هم از افرادی که واقعا نابینا بودند تشکیل می‌شد.

برای تولید صداهایی که بازیکنان دو تیم را هدایت کند از دوربین‌های سه‌بعدی تهیه شده توسط شرکت Tracab استفاده شد. این سیستم‌ها روی دیوار ورزشگاه نصب شده و به کامپیوترهای مخصوصی متصل بودند.

روی هر کدام از این کامپیوترها نرم‌افزار ردیابی نصب شد که امکان ردیابی تک‌تک بازیکنان، توپ و محل دروازه‌ها توسط آنها میسر می‌شد.

در این سیستم به بازیکن و توپ یک صدای منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود که این صدا بر حسب موقعیت نسبی توپ و بازیکن تغییر کرده و سپس وارد آیفون نصب‌شده روی کلاه بازیکنان شده و از آنجا شنیده می‌شود.

بنابراین زمانی که یک بازیکن به بازیکن دیگر نزدیک می‌شود نه‌تنها صدای بلندتری در کلاه شنیده می‌شود بلکه بازیکن می‌تواند فاصله نسبی بقیه بازیکنان تا خودش را بسنجد.

این موضوع شبیه این است که فردی با کفش‌های پاشنه چوبی روی سالنی به سمت ما در حرکت است و هر چه به ما نزدیک‌تر می‌شود نه‌تنها صدای پای او واضح‌تر می‌شود بلکه ما به طور تقریبی جهت حرکت شخص به سمت خودمان را هم می‌توانیم تشخیص دهیم.

با استفاده از این خاصیت می‌توان زمانی که بازیکن در حال گوش‌دادن به حرکات بازیکنان و توپ در داخل زمین است، صدا را به صورت بلادرنگ تنظیم کرد و به سمت او فرستاد.

با توجه به استفاده از یک قطب‌نما و ژیروسکوپ در آیفون مورد استفاده در این طرح، به محض چرخش سر فرد، صداهای اختصاص‌یافته به افراد و توپ مجددا تنظیم شده و به این ترتیب همواره فرد چشم‌اندازی از حرکات داخل زمین را می‌تواند در ذهن خود به تصویر کشد.

با استفاده از کلیه امکانات این سیستم هر فرد می‌تواند علاوه بر موقعیت بازیکن مقابل، موقعیت توپ، موقعیت دروازه و موقعیت خودش را درون زمین تشخیص دهد.

براساس این اطلاعات فرد نابینا می‌تواند مانند یک فرد بینا داخل زمین حرکت کرده و تغییر مکان دهد. اگرچه این سیستم نمی‌تواند. به اندازه حس بینایی یک فرد بینا کارایی داشته باشد، اما اجازه بازی و انجام یک رقابت معمولی را به تیم‌ها می‌دهد.

در این مسابقه آزمایشی هر تیم مزایای خاص خود را داشت. اگرچه افراد بینایی که چشم‌هایشان را بسته بودند مهارت بیشتری در کنترل توپ داشتند، اما تیم نابینایان تجربه بسیار بیشتری برای حرکت در دنیای واقعی بدون اتکا به حس بینایی داشتند. در انتها، این بازی آزمایشی با نتیجه تساوی یک بر یک به پایان رسید.

PHYSORG - مترجم: آتنا حسن‌آبادیمنبع :
بازدید : ۸۷۶


مطالب مرتبط با این موضوع :